Компанія Protech Solutions Ukraine поставила в Україну перший Halcyon — лінійний прискорювач нового покоління

У Київському обласному онкологічному диспансері запустили в клінічну експлуатацію лінійний прискорювач Halcyon виробництва Varian Medical Systems (США), світового лідера з розробки і впровадження технологій лікування раку. Це одна з останніх новинок компанії, покликана пришвидшити процедуру та зробити її більш комфортною для лікарів і пацієнтів. На новому обладнанні щодня зможуть проходити сеанси опромінювання до ста пацієнтів.

Лінійним прискорювачем Halcyon у медичному закладі замінили гамма-терапевтичну систему Тheratron з радіоактивним джерелом Кобальт-60.

«На сьогодні використання кобальтових апаратів вважається застарілим, адже має низку недоліків. Ключовий — опромінюється не лише злоякісна пухлина; значне променеве навантаження несуть також сусідні тканини і органи. Так, при лікуванні раку передміхурової залози з використанням кобальтового апарата опромінюються і пряма кишка, і сечовий міхур, які є критичними органами і потребують захисту, — розповіла завідувач відділення променевої терапії Київського обласного онкологічного диспансеру Людмила Романенко. — Сучасні лінійні прискорювачі комплектуються програмним забезпеченням, яке дозволяє побудувати 3D-модель пухлини, точно спланувати і контролювати дозу опромінення, тим самим зменшуючи ризик ураження здорових тканин. При цьому в лінійних прискорювачах відсутнє постійне джерело радіоактивних ізотопів — високоенергетичне випромінювання формується виключно під час сеансу променевої терапії».

Власне, потреба регулярно міняти джерело кобальту на більш активне спонукала остаточно відмовитися від використання старої системи. «Минулого року Державна інспекція ядерного регулювання України заборонила нам використовувати Тheratron до заміни джерела, яке вже відпрацювало встановлений 10-річний термін (два періоди напіврозпаду). Ціна питання — близько 14 мільйонів гривень, — пригадує Людмила Василівна. — Наш Тheratron — з останньої партії. Канадський виробник вже припинив постачати запчастини для цієї моделі. Ми постали перед вибором: чи витратити 14 мільйонів гривень на заміну джерела кобальту і працювати далі за старими технологіями і до першої серйозної поломки обладнання, чи замінити на лінійний прискорювач. Зупинилися на останньому. Далі була тривала робота адміністрації закладу. Ми отримали підтримку на обласному рівні та відповідне фінансування».

Як підкреслила завідувач відділення, на рішення відмовитися від кобальтового апарата на користь лінійного прискорювача вплинув і позитивний досвід експлуатації іншої системи променевої терапії — лінійного прискорювача Trilogy, виробництва Varian, встановленої в онкодиспансері вісім років тому. «Це стало для нашого закладу без перебільшення проривом у лікуванні раку», — наголосила Людмила Василівна. 

Також Київський обласний онкодиспансер отримав підтримку американського уряду в утилізації відпрацьованої кобальтової системи: «Такі апарати не можна просто розібрати і вивезти на звалище. Існує спеціальна процедура утилізації, і коштує це недешево. Нам допомогли американці, які в рамках програми Cobalt Replacement профінансували вивезення радіоактивного джерела та обладнання і його знешкодження на спеціалізованих підприємствах в Україні. Нам це не коштувало ні копійки».

Ставка на швидкість
Одна з ключових переваг Halcyon — це швидкість у поєднанні з високою якістю лікування. Апарат має унікальну для лінійних прискорювачів архітектуру з інноваційним круговим дизайном гентрі та багатопелюстковим двошаровим коліматором — механізм нового покоління з роздільною здатністю 5 мм забезпечує максимально конформний дозовий розподіл всередині пухлини. «Все це робить Halcyon дуже точною і швидкою "машиною", від чого залежать якість плану лікування і швидкість підведення дози. Як результат: на Halcyon легше досягти оптимального компромісу між якістю лікування і тривалістю процедури», — розповів медичний фізик Сергій Бровчук.

На швидкість працює і спрощене позиціонування пацієнта. Порівняно зі стандартними 30-ма етапами, на Halcyon від початку до кінця процедури потрібно виконати всього 9 кроків. Це займає 5-8 хвилин проти традиційних 12-18-ти. «Для прикладу: після завершення процедури опромінення достатньо натиснути на одну кнопку, і процедурний стіл автоматично опуститься у початкове положення. Тому, коли рентген-лаборант зайде у бункер, достатньо лише допомогти пацієнту встати. Не потрібно витрачати зайві півхвилини, щоб опустити стіл. І так — на всіх етапах. Це відчутно економить час і позитивно позначається на пропускній здатності відділення», — додав Сергій Бровчук.

Крім того, завдяки покращеному дизайну лінійного прискорювача пацієнти психологічно краще переносять лікування на Halcyon. «Подібна до КТ сканера геометрія апарата (комп’ютерну томографію кожний з нас хоча б раз у житті робив), широка апертура гентрі (один метр), стіл, що невисоко піднімається, м'яке освітлення та у 2 рази знижений рівень шуму — все це створює позитивний і заспокійливий вплив. На перший погляд, ці моменти не настільки важливі, насправді ж кожна деталь має значення: чим менше пацієнт хвилюється, тим меншим є ризик руху під час процедури», — підкреслила лікар з променевої терапії Зоя Шепіль.

На новому обладнанні щодня зможуть проходити сеанси опромінювання
до ста пацієнтів

Апарат оснащується системою планування опромінення Eclipse
та онкологічною інформаційною системою ARIA

Додати впевненості
Лінійний прискорювач Halcyon генерує фотони енергією 6 МеВ з максимальною потужністю 800 моніторних одиниць за хвилину. Для порівняння: кобальтовий апарат має дві енергії пучка 1,17 МеВ та 1,33 МеВ (при створенні терапевтичного плану враховується їх середнє значення 1,25 МеВ).

Оцінили медики й інтегровану в систему технологію 100% IGRT. «Перед кожним сеансом робиться рентген-знімок пацієнта і накладається на зроблені перед початком лікування КТ-знімки. Це дає змогу вносити відповідні поправки на положення процедурного столу, досягаючи найбільш точного позиціонування пацієнта», — зазначив медичний фізик Олександр Остапчук.

Значно спрощено процедуру введення лінійного прискорювача в клінічну експлуатацію. «Всі апарати Halcyon йдуть з параметрами пучків, які вже поміряні на заводі і внесені в систему планування. У користувача є тільки опція перевірити і нормалізувати, на якій глибині буде абсолютна точка. Користь від такої уніфікації особливо оцінять у клініках, де працює два "Халсіони" чи більше: якщо один з них буде на сервісному обслуговуванні, не потрібно робити перерахунок плану опромінення: пацієнта слід просто перевести з одного апарата на інший», — додав Сергій Бровчук.

Вкластися в 14 днів
Нове обладнання встановлено і введено в клінічну експлуатацію за рекордні 14 днів. «Це ще одна унікальна особливість конструкції лінійного прискорювача Halcyon, — розповів директор «Протек Солюшнз Україна» Андрій Скрипко. — Розвантаження апарата і його монтаж зайняли три дні. Ще одинадцять днів пішло на налаштування апарата, інсталяцію програмного забезпечення, проведення дозиметричних вимірювань параметрів терапевтичного пучка, фінальне тестування і введення в експлуатацію».

При цьому лінійний прискорювач розмістили в бункері, де працював кобальтовий апарат Тheratron: завдяки компактному розміру Halcyon без особливих труднощів можна розміщувати на місці старих систем. А наявність поглинача первинного пучка, який вбудований у закритому корпусі апарата, не потрібно додатково посилювати чи перебудовувати бункер. У Київському обласному онкодиспансері всі підготовчі роботи, включаючи ремонт приміщення, виконано за один місяць.

Додамо, що на замовлення медиків лінійний прискорювач Halcyon було поставлено в комплексі з системою охолодження, джерелом безперебійного живлення, обладнанням для дозиметрії та фіксації пацієнтів під час процедури. У вартість апарата увійшли також система планування опромінення Eclipse та онкологічна інформаційна система ARIA.

Компанія Protech Solutions Ukraine спільно з Varian Medical Systems організувала навчання персоналу закладу. «Через карантин, викликаний пандемією коронавірусу, візит фахівців з США і Європи довелося відкласти. Однак ми провели навчання онлайн. Фахівці онкодиспансеру доповнили знання, набуті з досвідом роботи на Trilogy, інформацією, що дозволила розпочати клінічну експлуатацію Halcyon. Продовжуватимемо інформаційний та клінічний супровід і надалі», — додав Андрій Скрипко.

Перший пацієнт
Першим пацієнтом 16 липня став 59-річний чоловік з діагнозом рак язика (2 стадія). «Ми розробили радикальну програму лікування, щоб досягнути повної іррадіації (тобто видалення) пухлини, — розповіла Зоя Шепіль. — Усього на пацієнта чекає 35 процедур опромінення, які проведемо в два етапи з невеликою перервою. Сподіваємося на позитивну динаміку. Жодних ускладнень з мовленням і прийомом їжі після завершення лікування у пацієнта виникнути не повинно».

За оперативними даними Національного канцер-реєстру України, в 2019 році в Київській області виявлено 6404 випадки захворювань на злоякісні новоутворення, або 363,4 випадка на 100 тисяч населення. Це дещо вище, ніж у середньому в Україні — 359,4 випадка.

«Щороку у відділенні проходять лікування 2000-2200 хворих. Звертаються з усіма формами раку. Близько 1800 пацієнтів потребують променевої терапії, решта — брахітерапії, — підкреслила Людмила Романенко. — Через те, що останні місяці нам довелося працювати з використанням тільки апарата Trilogy, на якому за день можна провести до 60 процедур опромінювання, у нас утворилася черга — чотири місяці. З введенням у клінічну експлуатація лінійного прискорювача Halcyon плануємо "закрити" її протягом наступних одного-двох місяців».

Першого пацієнта взяли на лікування 16 липня. Ним став 59-річний чоловік
з діагнозом рак язика (2 стадія)

Завдяки вдосконаленому алгоритму процедура займає 5-8 хвилин
проти традиційних 12-18-ти

Компанія «Протек Солюшнз Україна» дякує колективу Київського обласного онкологічного диспансеру та всій медичній громаді регіону за довіру та бажає успіхів у починаннях. Сподіваємося на подальшу співпрацю!

Читайте також: У Херсоні відкрили Південний центр радіаційної терапії